SZNURKOMANIA, CZYLI MAKRAMA W NASZYCH MIESZKANIACH

Nie wiesz, co zrobić z pustą ścianą? Szukasz odpowiednich grafik, obrazów, zdjęć? A może warto zastanowić się nad czymś bardziej oryginalnym? Ja zachwyciłam się makramą, która zdecydowanie wróciła do łask po latach zapomnienia i zdobi coraz więcej współczesnych wnętrz.

Makrama to prawdziwe dzieła sztuki powstające w wyniku skrupulatnych wiązań różnych naturalnych włókien (np. lnianych, konopnych, bawełnianych) bez użycia igieł, haczyków, drutów czy szydełka. Ta technika wiązania sznurków znana była już w starożytnej Babilonii i Asyrii. Jednak dawne umiejętności makramy na długo odeszły w niepamięć, odżywając na nowo w latach 70-tych, by zostać naprawdę docenionymi dopiero we współczesnej aranżacji wnętrz.  

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Makrama jest idealnym sposobem na wypełnienie pustej ściany. Miękkie, zapierające dech w piersiach projekty przyciągają wzrok, jednocześnie odciągając go od ewentualnych niedoskonałości wnętrza. Co jest pomocne także w home stagingu.

Źródło: www.pinterest.com

Dzięki makramowym projektom możemy dodać chłodnym, surowym wnętrzom subtelną fakturę i organiczny, ciepły klimat. Makrama to wyjątkowy sposób na ożywienie salonu czy sypialni. Zawieszenie jej na ścianie może być właśnie tym, co sprawi, że Wasze wnętrza będą oryginalne, przytulne, niezwyczajne, odprężające. Opcji włączenia makramy do naszych wnętrz jest naprawdę sporo i w żadnym wypadku nie ograniczają się one tylko do ścian. Organizery, kwietniki, podkładki, wiszące półki, obrusy, gazetniki, meble, huśtawki, uchwyty, parawany czy łapacze snów, a nawet biżuteria to tylko niektóre z licznych pomysłów, od których Pinterest dziś aż kipi.

Neutralne kolory i naturalne tekstury to największa zaleta makramowych prac. Te ręcznie robione dekoracje są odpowiednie dla wielu stylów wnętrzarskich, w tym minimalistycznego, scandi, boho, etno, eco czy wielu innych.  Wszechstronne, pięknie komponują się z wieloma innymi materiałami jak choćby drewno, ceramika czy szkło. Z biegiem czasu makrama bardzo się zmieniła. Obok tradycyjnych projektów mamy również do czynienia z innowacyjnymi pomysłami, które stają się uroczymi artystycznymi detalami w naszych wnętrzach.

Źródło zdjęć: www.pinterest.com

Sztuka, jaką jest makrama nie tylko zmienia wygląd pomieszczeń, ale jest także jednym z aktualnych trendów w dekorowaniu mieszkań. Rękodzieło, jakim jest makrama, budzi coraz większe zainteresowanie, ponieważ zaczęliśmy w końcu doceniać produkty, w które włożono dużo pracy, ale przede wszystkim także serce i pasję. Także w home stagingowych projektach może być bardzo pomocna.

powrót

Facebook Pinterest