MINDFULHOME, CZYLI ŚWIADOME WNĘTRZA

Na stronach mindfulnessassociation.org.pl czytamy, że mindfulness oznacza uważność, czyli pewną świadomość życia, którą osiągamy poprzez systematyczną obserwację i badanie natury własnego umysłu. Jest to doświadczanie teraźniejszości i samoakceptacja – świadomość tego, co się wydarza, bez żadnych oczekiwań i oceniania.

Treningi mindfulness, oparte na medytacji, umożliwiają lepsze poznanie samego siebie i uczą pracy nad pojawiającymi się trudnościami. Pomagają obniżyć poziom lęku, stresu, poirytowania, zmęczenia. Usprawniają procesy zapamiętywania i uczenia. Dzięki nim poprawia się także nasza koncentracja. Mają pozytywny wpływ na naszą odporność nie tylko psychiczną, ale i fizyczną.

Umiejętność uważnego życia jaką jest mindfulness ma też swoje odzwierciedlenie w projektowaniu wnętrz, stąd koncepcja mindfulhome – uważnego domu, uważności w aranżacji. Trend ten łączy w sobie trzy elementy:

 • minimalizm
 • teorię organizacyjną Marie Kondo
 • slow design – pełną świadomość kupowanych przez nas rzeczy (uważność i celowość).

Wnętrza zaprojektowane w tym stylu to wnętrza do mieszkania, a nie zachwycania przepychem czy wyrafinowanym designem. Ich minimalizm nie rozprasza uwagi i pomaga zachować tylko to, co niezbędne. Głównym bohaterem takich wnętrz jest naturalne, miękkie światło. Promienie słoneczne, które wpuścimy do naszych domów, sprawią, że będą one nie tylko jaśniejsze, ale także bardziej otwarte, przestronne. Naturalne światło pozytywnie wpływa na nasz nastrój i zdrowie, dlatego powinno się wykorzystać każdą okazję, by wpuścić je do wnętrz.  

Bycie bardziej świadomym swojego otoczenia to także głębsze połączenie z naturą. Pomoże nam w tym paleta kolorów utrzymana w odcieniach ziemi i naturalne materiały (tkaniny, rośliny, drewno, glina, kamień, korek, bambus). W uważnym domu kolory natury to symbol spokoju. Wyciszone odcienie pomagają osiągnąć równowagę i harmonię. Mocniejsze zachęcają natomiast do medytacji, dlatego również warto po nie sięgać. Uważne wnętrze celebruje umiar, prostotę i radość życia, pomaga mieszkańcom doceniać samą przestrzeń i moc natury. Rośliny zielone i naturalne materiały nadają wnętrzom bardziej organiczny charakter, wypełniając je relaksującym i naturalnym klimatem.

Źródło: www.pinterest.com

Domy i mieszkania utrzymane zgodnie z filozofią mindfulness to także przestrzenie uporządkowane i dobrze zorganizowane, w których nie ma miejsca na bałagan. Bałagan przytłacza i powoduje uczucie ciasnoty. Stąd też tak ważna jest świadomość przedmiotów, których używamy w codziennym życiu, ich pochodzenia i przeznaczenia. Przedmioty, które gromadzimy są wyrazem naszej osobowości. Kilka osobistych akcentów, które mają dla nas wartość emocjonalną sprawi, że nasz dom będzie przytulny, jednak należy tutaj uważać, by nie popaść w przesadę. Zasady Feng Shui mówią bowiem o tym, że przestrzeń wypełniona zbyt dużą ilością przedmiotów o bardziej estetycznym niż praktycznym zabarwieniu sprawia, że trudniej jest nam uzyskać omawianą tutaj uważność, ponieważ bałagan blokuje naturalny przepływ energii.

Mindfulness uczy jak doceniać piękno każdej chwili i cieszyć się spokojem w swoim życiu. Decydując się iść tą drogą powinniśmy również zadbać o to, by nasze domy były miejscem spokoju i wyciszenia. Miejscem, w którym będziemy potrafili docenić każdą mijającą chwilę. To od nas samych zależy, czy to, co nas otacza, stanie się źródłem stresu czy bezpieczną oazą, do której można się wycofać, gdy tylko będziemy tego potrzebować.

SZYBKIE WSKAZÓWKI JAK STWORZYĆ MINDFULL HOME

 • Zadbaj o porządek  – to pierwszy krok do stworzenia uważnej i świeżej przestrzeni, wolnej od starej energii i dobrze zorganizowanej.
 • Ćwicz swoją uważność – bądź aktywnym i bacznym obserwatorem swojego otoczenia,  bądź obecny we wszystkim, co robisz. Ćwicz swoją samoświadomość. Kiedy jesteś uważny i świadomy, angażujesz się wszystkimi zmysłami w to, co robisz w danej chwili, nie odbiegasz myślami, nie zadręczasz się tym, na co nie masz wpływu.
 • Otaczaj się naturalnymi materiałami – każdy materiał, który przypomina elementy przyrody, pomaga ujednolicić i scalić wnętrza naszych domów z tym, co nas otacza, z naszym środowiskiem naturalnym.
 • Wpuść do wnętrza promienie słoneczne. To jeden z najtańszych i najpiękniejszych sposobów na ożywienie naszych pomieszczeń. 
 • Otul się kolorami natury – brąz, zieleń, błękit, pomarańcz, czerwień – uspokajają, relaksują i doskonale uzupełniają naturalne materiały, jak drewno, kamień, szkło czy metal.
 • Zaproś rośliny do swojego domu – to najlepszy sposób na połączenie się z naturą i jednocześnie wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
 • Zadbaj o swój komfort – niech wybrane przez ciebie materiały będą ucztą dla Twoich zmysłów. Dotyk pluszowej poduszki, wełniany dywan pod stopami, subtelny zapach mięty, lawendy czy trawy cytrynowej to wszystko pomoże Ci poczuć się „tu i teraz”.
 • Stosuj się do zasad zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://newspace-projekty.pl/CYKL_TRENDY_2020___WNETRZA_W_ZGODZIE_Z_NATURA-160--27.html
 • Stwórz swoją strefę relaksu – miejsce gdzie możesz odpocząć i cieszyć się spokojem. Może to być róg pokoju, sypialnia, łazienka, balkon. Niech to będzie Twoje bezpieczne miejsce, kotwica w czasie zawirowań i frustracji.

Poniżej przedstawiam Wam moją wizję wnętrza zgodnego z trendem mindfulnes:

 1. Inspiracja – źródło: www.pinterest.com
 2. Lampa Fishtrap z trawy bambusowej / MUUBS
 3. Kamionkowa misa Nordic Sand / Broste Copenhagen
 4. Lustro TALCA z drewna tekowego
 5. Kosz z juty KAELLA
 6. Płytka ścienna Elia Brown / PARADYŻ
 7. Sofa Moon / Absynth
 8. Dywan z juty NATURE / Blumingville
 9. Komoda z drewna mango / BELBAZZAR
 10. Wężownica

Źródło wiedzy o nurcie mindfulness we wnętrzach:

 • https://mindfulnessassociation.org.pl/o-podejsciu/
 • https://www.ayi-designer.com/post/mindfulness-interiors-how
 • https://www.connectionsbyfinsa.com/mindfulness-interior-design/?lang=en
 • https://www.pilgrimageyogaonline.com/mindful-interiors-how-to-give-your-home-a-mindfulness-refresh/
 • https://www.missalicedesigns.com/my-take-on-2020-interior-design-trend-a-mindful-home/
powrót

Facebook Pinterest