MIEJSCA, KTÓRE INSPIRUJĄ...

O tym, że podróże kształcą, wiemy nie od dziś. Z każdej z nich przywozimy pamiątki i wspomnienia.

Ale podróże mogą również inspirować, zmieniać nasze myślenie, zachęcać do zmian, zarówno tych życiowych, jak i tych mniejszych dotyczących miejsc, gdzie żyjemy, naszych mieszkań i domów.

Do takich inspirujących miejsc, będących jednocześnie prawdziwym skarbem architektury należą:

  1. włoskie wybrzeże Cinque Terre – część riwiery liguryjskiej ze skalistym wybrzeżem i pięcioma malowniczymi miasteczkami (Riomaggiore, Manarola, Cornigilia, Vernazza, Monterosso al Mare). Miejscowości te do XIX wieku były niemal odcięte od świata i można było dostać się do nich jedynie od strony morza. Pod koniec XIX wieku linia kolejowa ciągnąca się wzdłuż wybrzeża połączyła je z resztą kraju. Człowiek wspólnie z naturą stworzyli w tym miejscu zachwycający krajobraz, pełen malowniczych zakątków, zachwycających upraw oliwek i winorośli oraz tajemnic.
  2. Miasto Gaudiego i Picassa – Barcelona – miasto, które nigdy nie zasypia, kusi swoimi zabytkami, historią, pyszną kuchnią, klimatem i urokliwymi piaszczystymi plażami. To tutaj znajdziemy piękną Dzielnicę Gotycką z labiryntem malowniczych uliczek i zabytkowymi domami z XIV i XV wieku. To tutaj odkryjemy także architekturę i sztukę genialnego wizjonera Antonio Gaudiego – kościół Sagrada Familia, przepiękną, acz kontrowersyjną, Casę Milę, czy posągi i baśniowe postaci w Parc Guell. To tutaj wreszcie odkryjemy połączenie tradycji z nowoczesnością, spacerując po zabytkowym Porcie Vell, do którego prowadzi wiszący most i szereg drewnianych kładek.
  3. Praga – uważana przez niektórych za najpiękniejsze miasto Europy, pełne wspaniałych zabytków architektury, legend i tajemnic. Spacer po Starym Mieście, które jest sercem Pragi, dostarczy niezapomnianych przeżyć. Ratusz ze swoim XV - wiecznym zegarem oferującym co godzinę cudowny spektakl, romantyczny Most Karola, Złota Uliczka – dawna siedziba praskich alchemików, zamek na Hradczanach – to miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. Pragę można zwiedzać na wiele sposobów. Należą do nich spacer śladami Franza Kafki i dzielnego wojaka Szwejka czy praskich legend. Warto również zobaczyć w Pradze współczesne dzieła architektury i sztuki jak choćby Tańczący Dom czy Fontanna Krizikowa.
  4. Stambuł – jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach, rozdzielone wodami cieśniny Bosfor. Jest to miasto, na którego miejscu dawno temu znajdowało się legendarne Bizancjum, a następnie Konstatynopol. Miasto wielu religii, gdzie znajdziemy liczne świątynie – kościoły i meczety oraz zabytki świeckie, jak monumentalne i bardzo dekoracyjne pałace, dawny Hippodrom Konstantyna, akwedukt Walensa i zabytkowe cysterny na wodę, liczne wieże, place i fortyfikacje. Na liście miejsc i zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć w Stambule jest bajeczna Hagia Sofia, Błękitny Meczet, pałac Topkapi – dawna siedziba sułtanów z bajecznymi haremami i ogrodami, Wielki Bazar z kolorowym labiryntem stoisk i egzotycznymi towarami oraz malowniczy port w zatoce Złoty Róg. Stambuł to miasto orientalnego przepychu wypełnione dziękami i zapachami.

To tylko cztery wybrane miejsca z tysięcy, które inspirują, bawią, wprawiają w zachwyt swoim krajobrazem i architekturą. Poszukujmy miejsc i bodźców, które nas zachwycą, które staną się motywacją i natchnieniem do zmian naszych wnętrz i tych osobistych i tych domowych.

Niech Nowy Rok 2020 będzie pełen nowych i ciekawych projektów, czego życzę Wam i sobie :)

powrót

Facebook Pinterest