LUSTRO - TAJNA BROŃ HOME STAGERA

Lustra – już od dawna przestały pełnić w naszych wnętrzach jedynie funkcję użytkową, dopełniając ją funkcją dekoracyjną. Lustra małe, duże, o różnych kształtach i  w pięknych ozdobnych ramach nie służą już jedynie do przeglądania się w nich, ale mają także wiele innych zastosowań – odbijają światło, rozjaśniając pomieszczania, otwierają przestrzeń, poprawiają wystrój. Jednak, aby udało się to osiągnąć, wieszając lustra w naszych domach, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

Duże lustra w małych i wąskich pomieszczeniach

Duże lustro w małym pomieszczeniu stworzy iluzję głębi. Można je umieścić nad stołem w jadalni, nad komodą tak by odbijało ciekawą lampę lub nasz ulubiony obraz czy grafikę, ładny widok lub światło. Lustro nad kominkiem zrównoważy przestrzeń, doda jej harmonii. Nie wieszajmy luster przypadkowo, aby tylko zapełnić puste miejsce na ścianie. Lustro powinno odbijać coś, na co warto spoglądać, co warto „pomnożyć”. Umieszczenie lustra w ten sposób, by odbijało losowe elementy aranżacyjne, to jeden z częstych dekoratorskich błędów. Odpowiednie umieszczenie lustra czy dwóch w małym pokoju lub wąskim korytarzu może sprawić, że pomieszczenie wyda się większe, bardziej zrównoważone i przestronne. Unikajcie jednak wieszania luster naprzeciwko siebie.

Lustro wcale nie musi wisieć na ścianie

Lustra, i to nie tylko te wiszące, mogą stać się punktem centralnym tzw. „focal point”, który będzie główną atrakcją pomieszczenia, elementem przyciągającym wzrok. Lustro w pięknej ramie, również to stojące i oparte o ścianę, może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej atrakcyjne. Jeśli chodzi o wybór dekoracji do naszych domów, to lustro w ciekawej oprawie czy kształcie sprawdzi się tak samo dobrze, jak na przykład obraz.

Lustro rozjaśnia wnętrze

Aby wpuścić więcej światła do pomieszczenia należy umieścić lustro naprzeciwko lub obok okna. Lustra skutecznie podwajają źródło światła, dlatego warto je zainstalować właśnie w pobliżu okien. Aby jeszcze bardziej zmaksymalizować ilość światła w pomieszczeniu, możemy umieścić lustro za włączoną lampą lub sparować je z lustrzanymi meblami, tak by odbijało wszystkie źródła światła zarówno sztuczne, jak i naturalne.

Kształt lustra

Zastanówcie się nad stylem swojego wnętrza i dobierzcie odpowiedni dla niego kształt lustra. Nie musisicie trzymać się tradycyjnych prostokątnych modeli. Pamiętajcie, że lustra - poza swoją praktyczną funkcją - są też pięknym elementem dekoracyjnym, dzięki któremu możecie uzyskać efekt wow. Eksperymentujcie, bawcie się kształtem, formą, umiejscowieniem. Aby ożywić pustą ścianę można użyć kilku luster jako dekoracji. Wszystkie mogą mieć ten sam kształt i kolor ramy lub mogą stanowić zestawienie wielu różnych modeli. 

Harmonizowanie przestrzeni

Dzięki lustrom można nie tylko podkreślić, to co piękne, ale także zamaskować, to co nam się mniej podoba lub uzupełniać braki. Aby lustra dobrze spełniały swoją funkcję, zarówno użyteczną jak i dekoracyjną, powinny być czyste, bez rys i pęknięć. Warto również pochylić się tutaj nad filozofią feng shui. Zgodnie z zasadami feng shui lustra zawieszone w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwy sposób lub w niewłaściwym rozmiarze mogą wpływać na nasze samopoczucie i zaburzyć harmonię wnętrza i tego osobistego i tego mieszkalnego. Dlatego jeszcze raz warto podkreślić, jak ważne jest to, co się w naszym lustrze odbija, żeby tafla lustra nie zniekształcała obrazu, żeby nie odbijała bałaganu czy elementów architektonicznych, które nie są atutem pomieszczenia.

Zgodnie z filozofią feng shui, na przykład sypialnia nie jest dobrym miejscem dla luster. Lustra nie powinny odbijać śpiących osób, ponieważ zakłóca to ich osobistą energię. Lustra nie powinny się też znajdować w przedpokoju naprzeciwko drzwi wejściowych, bo choć z jednej strony mogą odpierać negatywną energię pochodzącą z zewnątrz, to równocześnie mogą działać niekorzystnie na szczęście mieszkańców. To, czy powinniśmy brać pod uwagę feng shui planując aranżację naszych wnętrz zależy od nas samych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że gdy lustro wisi w miejscu, gdzie wygląda dziwnie, odbija niewłaściwe fragmenty otoczenia lub robi to w niewłaściwy sposób, to nie tylko może się przyczyniać do gromadzenia złej energii, ale przede wszystkim zamiast harmonizować przestrzeń wprowadza chaos i pomnaża to, czego chcemy uniknąć.

Lustro to z całą pewnością tajna broń home stagera, ponieważ pomaga stworzyć atrakcyjne wnętrze pełne światła czy przyciągających oko odbić. Lustro może też służyć do kadrowania widoków, dodawać dramatyzmu. Lustro może szybko zmienić przestrzeń, powiększyć ją, rozjaśnić, zrównoważyć, a tym samym rozwiać różne dylematy związane z wnętrzem. Dlatego warto pomyśleć o lustrach i to nie tylko w łazience czy garderobie, ponieważ mogą być piękną dekoracją i magicznym dodatkiem.

powrót

Facebook Pinterest