JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW PODCZAS SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI?

Sprzedaż (lub wynajem) mieszkania czy domu, zwłaszcza dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy, może być procesem bardzo czasochłonnym i emocjonalnym. Obcy ludzie nagle zaczną pojawiać się w przestrzeni zarezerwowanej do tej pory dla nas i naszej rodziny. Będą zaglądać do szaf i szafek, łazienki i wszystkich innych kątów. Będą krytykować - często głośno lub zaoferują mniej pieniędzy niż oczekujemy za swoje „cztery ściany”. Osobie bez doświadczenia i obycia z rynkiem nieruchomości może być trudno tak nagle odnaleźć się w nowej sytuacji. Ala można się do roli sprzedającego przygotować i uniknąć tym samym wielu błędów.

By Andrea Piacquadio

EMOCJE

Sprzedaż mieszkania, przede wszystkim tego pierwszego, wiąże się często z dużymi emocjami. Dla nas samych zakup i urządzanie właśnie tego pierwszego „em” był wyjątkowym wydarzeniem. Miejsce, które stworzyliśmy, jest pełne wspomnień, dlatego, gdy przychodzi moment sprzedaży, czasem trudno nam zapanować nad emocjami.

Jeśli już decydujemy się na sprzedaż lub wynajem mieszkania, musimy zacząć myśleć o sobie, jako o  przedsiębiorcach, sprzedawcach, a nie jedynie właścicielach nieruchomości. Wtedy nabieramy dystansu niezbędnego, by spojrzeć na proces sprzedaży od strony czysto finansowej, transakcyjnej.

Pamiętajmy również o tym, że drugiej stronie także towarzyszy wiele różnych uczuć. Przypomnijmy sobie czas, gdy szukaliśmy mieszkania dla siebie, co było dla nas ważne, jakie mieliśmy obawy. Sprzedajemy nie tylko samą nieruchomość, ale także pewien styl życia. Nie można przy tym zapominać o konkurencji, o tym, że nasza oferta powinna się wyróżnić, by przyciągnąć uwagę i zachęcić do obejrzenia.

Z AGENTEM CZY BEZ?

Choć prowizja biur pośrednictwa jest duża, to jednak osobie bez wprawy i praktyki w tej branży może być trudno samodzielnie sprzedać mieszkanie. Dobry agent pomoże ustalić uczciwą i konkurencyjną cenę, w oparciu między innymi o analizę porównawczą rynku. Pomoże też zapanować nad emocjami. Dodatkowo ma doświadczenie w negocjacjach i jest zaznajomiony z wszelkimi formalnościami, których należy przestrzegać, by transakcja przebiegła szybko i bez niemiłych niespodzianek, w tym opóźnień.

Właściwa wycena nieruchomości jest bardzo ważna. Jeśli wycenimy nieruchomość zbyt nisko, możemy stracić tysiące złotych, a cena zbyt wysoka może odstraszyć wielu poważnych nabywców i opóźnić sprzedaż o kilka, a nawet kilkanaście tygodni, kiedy finalnie i tak będziemy najprawdopodobniej zmuszeni obniżyć cenę.

Agent powinien przeprowadzać prezentacje samodzielnie. Obecność właściciela sprawi, że wszyscy będą czuli się niezręcznie. Niech klienci swobodnie poruszają się po pokojach i zadają pytania. Przy nas mogą czuć się skrępowani. Pozwólmy agentowi wykonywać swoją pracę, w końcu za to mu płacimy!

Wynagrodzenie agenta to duża kwota, dlatego musimy wybrać dobrze i świadomie. Upewnijmy się, że właściwie wydajemy swoje pieniądze, nie bójmy się rozmowy z agentem. Sprawdźmy jego doświadczenie i opinie o nim. Zapytajmy o plan marketingowy dla naszej nieruchomości, o styl negocjacji, sposób komunikacji i współpracy z nami, rodzaj umowy, a także o oferty w jego bazie, które mogą konkurować z naszą, a nawet o koszty, jakie jeszcze dodatkowo wiążą się ze sprzedażą.

By Bongkarn Thanyakij

FATALNE ZDJĘCIA

Dziś wiele decyzji zakupowych podejmowanych jest na kanapie przed ekranem komputera. Nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Jeśli chcemy zainteresować klientów, nasza oferta musi się wyróżnić i przyciągnąć ich uwagę. Zamieszczając kiepskie zdjęcia i do tego jeszcze nieprzygotowanej nieruchomości, sami sobie wystawiamy wizytówkę. Z drugiej strony w Internecie jest wciąż tak wiele fatalnych ofert, że wyróżniając się na ich tle jakością, już jesteśmy krok bliżej sprzedażowego sukcesu.

Dobre zdjęcia powinny być ostre, wyraźne, robione w ciągu dnia, ponieważ wtedy mamy do dyspozycji dużo naturalnego światła. Powinny przede wszystkim prezentować atuty nieruchomości, a nie być serią przypadkowych ujęć. Obiektyw szerokokątny pomoże lepiej pokazać i zrozumieć przestrzeń/dane pomieszczenie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej zatrudnić profesjonalistę. Nie musimy też poprzestawać na samych zdjęciach, możemy rozważyć choćby wirtualny spacer, by uatrakcyjnić ofertę i przyciągnąć prawdziwie zainteresowane osoby.

NIEPRZYGOTOWANE NIERUCHOMOŚCI

To jak wygląda oferta wiele mówi nie tylko o nieruchomości, ale i o nas, w tym o naszym podejściu do klientów. Brak analizy nieruchomości, jaj mocnych i słabych stron, brak choćby podstawowego przygotowania zmniejsza nie tylko naszą szansę na uzyskanie pożądanej kwoty, ale także odsuwa sprzedaż w czasie, co generuje kolejne koszty. Pamiętajmy również o tym, że specyficzny gust dotyczący urządzania wnętrz czy upodobania kolorystyczne mogą nie zostać docenione. Neutralne wnętrza przyciągną na pewno więcej klientów. Im czystsze, mniej zagracone, jasne i harmonijne wnętrza, tym większe się one wydają. Bałagan i brak równowagi nie tylko sprawi, że nieruchomość będzie wyglądała na mniejszą, ale i kupującym trudniej będzie sobie wyobrazić, że (i jak) mieszkają w tych wnętrzach.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie home stagera, nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystając choćby z porad dostępnych na tym blogu, samodzielnie wykonać część home stagingowych prac. Drobne naprawy, malowanie, sprzątanie, odgracanie, pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, zadbanie o odpowiednie oświetlenie to wszystko możemy wykonać samodzielnie, a jednocześnie będzie to miało ogromny wpływ na wygląd oferty i samą prezentację nieruchomości. Trudno pochwalić się pięknem domem, jeśli jest zagracony, na podłodze są kłęby kurzu, żarówka jest zepsuta, a na oknie wiszą strzępy zasłon. Poprośmy agenta lub przyjaciół o wskazanie miejsc, które ich zdaniem wymagają ulepszenia, zmian. My sami często nie mamy obiektywnego spojrzenia na własną nieruchomość.

By houzlook.com

Oszczędzanie na home stagingu to duży błąd, który może drogo kosztować. O tym, jaki wpływ ma home staging na szybszą sprzedaż czy wynajem pisałam już wiele razy. Home staging nie tylko skraca czas sprzedaży, ale także podnosi wartość nieruchomości lub (w zależności od jej stanu) wyrównuje jej wartość do poziomu rynkowego.

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości może budzić wiele obaw, ale jeśli dobrze się do tego przygotujesz, przejdziesz przez to płynnie i bezboleśnie. Wiesz już czego unikać przy sprzedaży domu. Zrób z tego swoją przewagę konkurencyjną, zadbaj o swoją nieruchomość, okiełznaj emocje, patrz obiektywnie i wesprzyj się profesjonalistami w obszarach, w których nie czujesz się ekspertem.  To może być Twój klucz do sukcesu.

powrót

Facebook Pinterest