JAK SPRZEDAĆ NIEPERFEKCYJNĄ NIERUCHOMOŚĆ?

Zanim odpowiem na to pytanie, zastanówmy się chwilkę nad tym, czy są w ogóle perfekcyjne nieruchomości, idealne dla każdego. Idealnych mieszkań jest prawdopodobnie tyle samo, co ludzi.   Każdy „szyje” swoje mieszkanie/dom zgodnie w własnym gustem, potrzebami, budżetem, marzeniami. Jednym udaje się osiągnąć to szybko, inni dochodzą do swojego wymarzonego miejsca wolniej, czasami nawet przez lata.

Gdy podejmujemy decyzję o sprzedaży naszej nieruchomości, z którą łączą nas emocje, wspomnienia, zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy jest ona faktycznie perfekcyjna? Czy może jednak ma jakieś wady? Czy przyciągnie uwagę kupujących? Jak jej stan i wygląd wpłynie na cenę wywoławczą? Czy to mieszkanie, urządzone według mojego gustu, może konkurować z innymi?

Prawda jest taka, że każda nieruchomość jest pod jakimiś względami niedoskonała – nawet ta wykończona zgodnie z najnowszymi wnętrzarskim trendami. Dlatego rynek nieruchomości jest tak ciekawy i kolorowy. To co dla jednej osoby jest idealne i perfekcyjne, dla drugiej może okazać się nie do przyjęcia i zostaje natychmiast odrzucone.

Jak dobrze sprzedać nasz niedoskonały dom/mieszkanie? Oto kilka wskazówek. 

1. Dokładnie zdefiniuj niedoskonałości

Istnieje zasadnicza różnica między niedoskonałością a aranżacyjnymi błędami lub niedociągnięciami. Te drugie najczęściej szybko można naprawić np. za pomocą zmiany koloru farby na ścianach, odpowiedniemu ustawieniu mebli czy nowej aranżacji dekoracji okiennych. Oczywiście należy to zrobić przed zamieszczeniem oferty w Internecie. Natomiast prawdziwą niedoskonałością może okazać się na przykład wielkość poszczególnych pomieszczeń. Mogą być one tak małe lub ciemne, że trudno nadać im jakąkolwiek funkcję.

2. Odwróć uwagę od wad

Jeśli już określiliśmy, co jest prawdziwym problemem, należy zastanowić się nad jego rozwiązaniem. Stara i „zmęczona” kuchnia? Jest teraz wiele sposobów na odświeżenie kuchennych szafek czy nadanie drugiego życia starym płytkom. Zbyt małe okna? Wyżej i szerzej rozwieszone zasłony mogą skutecznie poprawić ich wygląd, a co za tym idzie odbiór całego pomieszczenia.

3. Podkreśl to, co najlepsze

Najlepszym sposobem na to, by odsunąć uwagę kupujących od niedoskonałości jest pokazanie i podkreślenie prawdziwych zalet naszej nieruchomości. Aby to zrobić, dobierz odpowiednią paletę kolorów, pokaż funkcjonalność pomieszczeń poprzez właściwe rozmieszczenie mebli i odpowiedni dobór dodatków. Kupujący nie oczekują, że wszystko będzie idealne, szukają miejsca, które może takim się dla nich stać. Im więcej pokażesz atrybutów swojej nieruchomości, tym mniej istotne staną się jej wady.

4. Zatrudnij home stagera

Home stager posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i to „coś”, co sprawi, że wady i niedoskonałości każdej nieruchomości zostaną zminimalizowane, a prawdziwe zalety podkreślone. Home stager – co będę zawsze podkreślać – nie ukrywa i nie maskuje wad, ale swoją pracą pomaga pozbyć się ograniczeń przestrzennych, podkreśla funkcjonalność pomieszczeń, dodaje wnętrzu lekkości, przytulności, światła i harmonii zarówno w stylu, jak i kolorze.

 

powrót

Facebook Pinterest