CYKL TRENDY 2020 – ZAPROŚMY ZIELEŃ DO NASZYCH WNĘTRZ

Przyroda od zawsze była dla ludzi naturalnym środowiskiem, które dawniej zapewniało schronienie czy jedzenie. Z czasem rozwój cywilizacji, urbanizacja, przemysł i nowe technologie zmieniły sposób interakcji człowieka z naturą. W ostatnim czasie jednak możemy zauważyć silny trend do powrotu do przyrody, do tego, co żywe.

Termin „biofilia” tłumaczony jest jako „miłość do życia”. Mimo, że pojęcie to wydaje się stosunkowo nowe i zyskuje obecnie na popularności zarówno w dziedzinie architektury jak i projektowaniu wnętrz, to po raz pierwszy użył go Erich Fromm w 1964 r. W latach 80-tych XX wieku biolog Edward O. Wilson wysunął hipotezę, że ludzie podświadomie szukają związków z przyrodą, że te głębokie powiązania i potrzeba obcowania z innymi formami życia, z naturą są zakorzenione w naszej biologii.

Jeśli chodzi o szeroko pojęty design czy architekturę, to główna zasada biofilii jest raczej prosta – polega bowiem na łączeniu ludzi z przyrodą w celu poprawy ich samopoczucia. Współczesne projekty powinny integrować ludzi z naturą poprzez wprowadzenie cech i elementów świata przyrody do wnętrz. Te wspomniane elementy to: zieleń (w tym zastosowanie kształtów botanicznych zamiast linii prostych), naturalne światło, ruch powietrza, woda, drewno, kamień.

Rośliny to główny element projektowania biofilnego. Nawet kilka roślin może pozytywnie wpływać nie tylko na kondycję wnętrz (rośliny pomagają poprawić jakość powietrza, regulują wilgotność, absorbują szkodliwe związki chemiczne), ale także na nasze samopoczucie, poziom stresu, poprawę nastroju czy zwiększoną wydajność. Szczególne pomocne w tym jest połączenie zieleni z naturalnym światłem czy drewnem. Zieleń w naszych mieszkaniach jest po pierwsze łatwym sposobem na przeciwdziałanie negatywnym skutkom życia w mieście, a po drugie jest jednym z najmodniejszych trendów wnętrzarskich i jednocześnie doskonałym sposobem na to, by ożywić nasze wnętrze. Rośliny przynoszą wiele korzyści jako akcesoria dekoracyjne i to nie tylko ze względu na niezwykłą gamę kolorów i faktur, ale także pod względem różnorodności skali.

Sposoby na roślinne dekoracje

1. Kwiaty doniczkowe ze względu na swoje różne wielkości mogą dekorować biurka, stoliki, małe wnęki czy półki, ale także mogą się doskonale odnaleźć na podłodze, dopełniając zbyt pustą przestrzeń, zamiast na przykład kolejnego mebla (pamiętajmy jednak o dobraniu rośliny w odpowiednim rozmiarze, pasującego do reszty wystroju, w tym wielkości mebli). Rośliny to żywe stworzenia, zadbajmy więc o odpowiednie ich oświetlenie, wodę i dowiedzmy się w jakich warunkach będą czuły się najlepiej. Najmniej wymagającymi roślinami i łatwymi w pielęgnacji są kaktusy i sukulenty. Kaktusy nie tylko są wytrzymałe, ale także mają ciekawe liniowe kształty, które doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.

2. Rośliny wiszące to kolejny sposób na sprawienie, by wnętrze było bardziej interesujące, zwłaszcza, gdy powiesimy kwiaty na różnych wysokościach. Doskonałym pomysłem są wiszące ogrody ziołowe w kuchni, które upiększą przestrzeń i dodadzą świeżości naszemu gotowaniu. Rośliny zarówno stojące jak i wiszące można łączyć w grupy, bawiąc się przy tym skalą, wielkością i ilością. Należy również odpowiednio dobrać doniczki, by pasowały do wnętrza oraz jego stylu i jednocześnie podkreślały charakter naszej rośliny.

3. Rośliny kwitnące (np. storczyk, orchidea, lawenda) mają wszystkie właściwości roślin zielonych, a dodatkowo dekorują pomieszczenie kolorem i zapachem. Jasne odcienie kwiatów  storczyków i ich smukłość  będą wzbudzać zainteresowanie i przyciągać oko, bez względu na to, gdzie je postawimy, a pachnąca lawenda ustawiona w sypialni z pewnością wpłynie na bardziej relaksujący sen. Również cięte kwiaty z powodzeniem ożywią nasze wnętrza, choć będzie to rozwiązanie krótkoterminowe. Różnorodność gatunków i kolorów, z jaką mamy do czynienia w przypadku kwiatów ciętych, daje nam możliwość częstej zmiany wyglądu pomieszczenia i wprowadzenia koloru, a co najważniejsze dobrego nastroju. Kwiaty cięte można z powodzeniem zastąpić również różnymi gałązkami.

Kluczem do posiadania szczęśliwych roślin jest ich odpowiedni dobór do pomieszczeń, w których będą się znajdować. Rośliny można podzielić na te naprawdę łatwe w utrzymaniu i te bardziej egzotyczne i pracochłonne. Jednak pewne jest to, że wszystkie wprowadzają do naszych wnętrz więcej życia, pozytywnych emocji i charakteru.

A co zrobić w przypadku, gdy nie możemy nawet w tym najmniejszym stopniu zaangażować się w uprawę roślin w domu lub brakuje nam do tego szczęścia czy też cierpliwości? Zaprośmy naturę do naszych wnętrz posługując się motywami roślinnymi w dekoracji i akcesoriach. Tapety z motywem roślinnym, odpowiedni wzór na poduszkach, kwiatowe akcesoria, świece zapachowe, wspomniane już cięte kwiaty i materiały takie jak drewno czy naturalny kamień mogą być tutaj właściwym rozwiązaniem.

Biofilia jest doskonałym źródłem inspiracji nie tylko dla projektantów i architektów ale także dla home stagerów. Wszystkie wymienione sposoby na dekoracje naszych pomieszczeń dodadzą bowiem charakteru i przytulności nawet tym mniej doskonałym wnętrzom, które nie zostały wykończone w najwyższych standardach. Pamiętajmy o tym, że naturalne kojące kolory, zapachy i faktury mają wpływ nie tylko, na miejsce, w którym żyjemy, ale także na nasze samopoczucie i komfort emocjonalny.

 

powrót

Facebook Pinterest