CYKL TRENDY 2020 – KOLOR ROKU CLASSIC BLUE (Z CZYM I JAK GO ŁĄCZYĆ?)

Przez kilka ostatnich lat wnętrzami rządziły pastele i neutralne odcienie, w tej chwili do głosu dochodzą kolory bardziej nasycone i odważne. Classic Blue to doskonały tego przykład. Jest to kolor klasyczny, elegancki i ponadczasowy. Stonowany, ciemny odcień niebieskiego kojarzy się z relaksem i spokojem, niczym niebo o zmierzchu, dające nadzieję na nowy dzień i chwilę wytchnienia. Przez Instytut Pantone odcień ten został wybrany kolorem roku 2020.

Instytut Koloru Pantone (Pantone Color Institute) jest częścią firmy Pantone Inc, prawdopodobnie najbardziej znanej firmy w branży poligraficznej. Jest to przede wszystkim jednostka badawcza, zajmująca się prognozowaniem trendów kolorystycznych i współpracą z wieloma różnymi firmami w zakresie opracowywania właśnie strategii kolorystycznych dla ich marek lub produktów. Gdy Instytut Pantone ogłasza swój wybór w kategorii kolor roku, wiadomo już, że stanie się on również wyborem wielu projektantów w najróżniejszych dziedzinach, w tym w branży wnętrzarskiej.

Classic Blue w naszych wnętrzach może pojawić się zarówno na dużych powierzchniach, np. na ścianie, jak i w wielu detalach czy dodatkach, jak choćby meble, lampy, tekstylia (poduszki, ręczniki, narzuty, koce, pościel, dywany, zasłony), porcelana czy ceramika. Połączenie Classic Blue z metalicznymi błyszczącymi elementami, doda wnętrzu pazura. Zestawienie tego koloru z meblami czy dekoracjami wykonanymi z naturalnych surowców jak drewno, rattan, kamień, wełna, szkło i różnymi teksturami, na zasadzie kontrastów, również przyniesie doskonały efekt.

Z jakimi kolorami łączyć Classic Blue, by stworzyć gustowną aranżację? Oto kilka propozycji, które daje nam Pantone:

1. Paleta Ponder (rozwaga) łączy Classic Blue z beżem, jasnym brązem, ciepłą szarością, zszarzałym błękitem, brzoskwiniową pomarańcza, czyli z ciepłymi i kojącymi odcieniami, dając przy tym efekt spokoju i relaksu.

2. Paleta Snorkel (rurka do nurkowania) wiąże Classic Blue z czernią, złamaną bielą, limonkową zielenią i koralowym różem. Jest to paleta kojarząca się z błogim tropikalnym rajem, a dodatek klasyki w postaci czerni i bieli tworzy dramatyczny kontrast.

3. Paleta Desert Twilight (pustynny zmierzch) przeplata Classic Blue z odcieniami złota, srebra, miedzi i metalicznego różu. Barwa sugerująca wczesne wieczorne niebo stanowi tutaj doskonałe tło dla innych błyszczących odcieni.

4. Paleta Exotic Tastes (egzotyczne smaki) stawia Classic Blue w towarzystwie szmaragdowej zieleni, czerwieni, miodowej żółci, srebra, różu i pomarańczowego odcienia owocu mango. Jest to intrygująca paleta oparta na kolorach przypraw i potraw, pełna smaku i naturalności.

5. Paleta Untraditional (nietradycyjna) to odważne i nietuzinkowe połączenie Classic Blue z błyszczącymi odcieniami wiśniowej czerwieni, fioletu, mosiądzu, jadeitu, ale także klasycznej szarości i kremowej bieli. Jest to – jak jej nazwa wskazuje – paleta niezwykła i nieoczekiwana, której podstawę stanowi Classic Blue, dając grunt dla unikalnych kombinacji i zaskakujących mieszanek kolorystycznych.

Gdzie szukać Classic Blue? INDEX NCS – NCS 4040-R80B

Zdjęcia palet kolorystycznych źródło: https://www.pantone.com/color-intelligence/color-of-the-year/color-of-the-year-2020-palette-exploration

powrót

Facebook Pinterest