CYKL TRENDY 2020 – CZERŃ

Technicznie rzecz ujmując, czarny wcale nie jest kolorem. Jednak na potrzeby tego wpisu będziemy go tak nazywać, nie komplikując już bardziej jego i tak skomplikowanej natury :) W wielu kulturach czerń ma lub miała niemal całkowicie odmienne znaczenie i można śmiało powiedzieć, że jest to kolor dość dramatyczny. W Chinach kojarzony ze szczęściem, w starożytnym Egipcie i wśród Indian z życiem i płodnością, a w kulturze europejskiej i amerykańskiej głównie z powagą, mrokiem i śmiercią. Jednak w XX wieku zmieniło się znaczenie czerni. Obecnie kojarzymy ją z elegancją, luksusem, prestiżem, klasyką, władzą, pewnego rodzaju niedostępnością i tajemnicą. Mimo, że nie jest to kolor radosny, jest niezastąpiony nie tylko w modzie, ale i w naszych wnętrzach.

Uznany za barwę neutralną może łączyć się z dowolnym kolorem, tworząc przy tym fantastyczny, uderzający efekt, czego przykłady dostarcza nam przyroda, spójrzmy choćby na czarno – żółte ubarwienie trzmieli. Największy kontrast i ponadczasowy, elegancki efekt mamy, gdy połączymy czerń z bielą. Jest to kombinacja, która zawsze wzbudza zainteresowanie i przyciąga wzrok. Elegancki wygląd wnętrz osiągniemy również łącząc czerń ze złotem, srebrem, miedzią czy  mosiądzem.

Czerń nie jest popularnym kolorem, jeśli chodzi o kolor ścian, ale jest fantastycznym kolorem akcentującym. Jest często używany w oprawach oświetleniowych, meblach, akcesoriach, ramkach, armaturze łazienkowej, sprzętach AGD, blatach kuchennych, grzejnikach czy kominkach. Dobrze odnajduje się również na podłodze lub suficie. Jest to także popularny kolor mebli skórzanych, które w połączeniu z chromem i szkłem wyglądają bardzo elegancko np. w korporacyjnych biurach.

Czerni na pewno nie należy się bać, ponieważ tworzy ona wnętrza eleganckie, luksusowe, z nutką ekstrawagancji i wbrew pozorom – delikatne, kojące, a nawet intymne. Trudno spotkać w naszych mieszkaniach pomieszczenie całe w czerni, ponieważ w nadmiarze przytłacza i optycznie zmniejsza wnętrza. Jeśli już używamy czarnego koloru na wszystkich ścianach, to na pewno nie jest to salon, przedpokój czy sypialnia (tu nasze możliwości aranżacyjne kończą się najczęściej na jednej ścianie), a najbardziej prawdopodobna w tym kolorze jest łazienka i możemy przy tym być pewni, że jest to rozwiązanie ponadczasowe.

Co warto wiedzieć o czerni we wnętrzach?

  • Malując lub tapetując ścianę na czarno pamiętajmy o wyborze dobrej jakościowo farby, idealnym przygotowaniu ściany i fachowym położeniu tapety. W przeciwnym razie czerń podkreśli nam każdą nierówność, a nawet grudkę kleju.
  • Czarna tapeta z lekkim wzorkiem nada czerni subtelności.
  • Na tle czarnej ściany doskonale odnajdą się rośliny lub lustra, dzięki którym zbudujemy iluzję głębi i tajemniczości.
  • Na czarnych meblach kurz i zarysowania będą bardziej widoczne.
  • Czerń w połączeniu z innym kolorem nadaje wnętrzu określony nastrój. Czerń i biel to klasyka i połączenie idealne. Biel podkreśla kształty czarnych mebli czy elementów dekoracyjnych. Czarno – biała szachownica, np. na podłodze, stworzy mocny efekt. Czerń i czerwień tworzą zestawienie dramatyczne. Czerń z fioletem i złotem to z kolei kombinacja luksusowa. Czerń (lub kolor ciemnego brązu) plus zieleń, np. mech, to nic innego jak podkreślenie kontrastowych kolorów natury. Inne ciekawe zestawienia to czerń i pastele, czerń i szarości czy głębokie zielenie, żółcienie, błękity.
  • Podobnie jak w modzie, ciekawy efekt osiągniemy, łącząc ze sobą czarne elementy o różnej fakturze (np. elementy matowe, satynowe, połyskujące, z wyraźną strukturą).
  • Czerń porządkuje wnętrza i łączy style, jednak wymaga przy tym doskonałego planu oświetleniowego.
  • Czerń idealnie komponuje się z drewnem. Rozbielone drewno lub jego jaśniejsze odcienie w połączeniu z czernią tworzą bardzo eleganckie zestawienia.

Podsumowując, czerń kojarzymy jednocześnie z tradycją i klasyką oraz nowoczesnością i dobrym stylem. Choć ma swoje lepsze i gorsze okresy, z całą pewnością nigdy nie wyjdzie z mody, a właściwe zastosowanie czerni w naszych wnętrzach pomoże nam stworzyć oryginalną aranżację i niepowtarzalny nastrój.

 

 

powrót

Facebook Pinterest