CYKL TRENDY 2020 - WNĘTRZA W ZGODZIE Z NATURĄ

Jeśli myślisz o remoncie czy nawet małej metamorfozie swojego mieszkania, możesz być pewien/pewna, że czeka Cię wiele decyzji do podjęcia, wiele wyborów do dokonania. Rozwiązania ekologiczne to na pewno coś, co warto rozważyć nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale także dla naszej przyszłości. Ekologia we wnętrzach, czy też ich projektowanie w oparciu o zrównoważony rozwój, kojarzy się – niestety jeszcze dość często – z dużymi nakładami energii z naszej strony lub z tańszymi, gorszymi, brzydszymi rozwiązaniami. Nic bardziej mylnego. Trend eko, w tym styl życia zero (less) waste, jest nie tylko przyjazny naszej planecie, ale i naszym wnętrzom i tym osobistym i tym mieszkaniowym.

To od czego należy zacząć, to świadomość produktów, które wybieramy do naszych domów typu farby, podłogi, meble (w tym te tapicerowane), blaty, dywany i inne tekstylia, dekoracje, akcesoria kuchenne czy łazienkowe. Ekologia w naszych wnętrzach polega na użyciu podczas ich projektowania i dekoracji takich produktów, metod i systemów, które są przyjazne dla naszej planety.

Jak w prosty sposób uczynić nasze domy bardziej przyjazne dla środowiska?

ROŚLINY 

Rośliny dostarczają tlen, oczyszczają powietrze, dodają naturalnego piękna i świeżości, pobudzając przy tym zmysł wzroku, a nawet węchu. Odpowiedni dobór roślin do naszych wnętrz pozwala zmniejszyć nawet do 60% ilość mikroorganizmów występujących w powietrzu oraz znacznie ograniczyć poziom zanieczyszczenia toksynami chemicznymi. Rośliny pozwalają także utrzymać odpowiedni poziom wilgotności i wpływają na akustykę pomieszczeń. Do najbardziej cenionych roślin doniczkowych należą: bluszcz angielski, bambus, fikus, paproć, palma, skrzydłokwiat, dracena i wyróżniające się wysoką odpornością i niezwykle efektowne sukulenty.

ŚWIATŁO NATURALNE

Światło naturalne jest bezsprzecznie najbardziej pożądanym źródłem oświetlenia. Światło słoneczne ma najlepszy wpływ na komfort naszego funkcjonowania, naszą wydajność i psychikę, jednocześnie pozytywnie wpływając na mikroklimat pomieszczeń. Oświetlenie naturalne powinno być absolutnym priorytetem, jeśli chodzi o projektowanie oświetlenia elektrycznego w naszych domach.  Aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, należy dobrze przemyśleć układ funkcjonalny naszych wnętrz, jego podział na strefy i odpowiednio dobrać do nich oświetlenie. Zadbajmy o to, by kuchnia i pokoje dzienne były skierowane na południe, blaty robocze w kuchni planujmy jak najbliżej okien, tak samo biurka, przy których pracujemy. Jeśli tylko umożliwia nam to stolarka okienna, odsłońmy okna, zrezygnujmy z firanek i dużych elementów dekoracyjnych, które mogłyby stanąć na drodze promieniom słonecznym. Wybierajmy jasne kolory do naszych wnętrz, zwłaszcza wtedy, gdy nasze mieszkanie należy do tych mniej słonecznych. Planując oświetlenie pomyślmy nie tylko o odpowiednim zastosowaniu różnych jego rodzajów: oświetlenie ogólne, punktowe – robocze, dekoracyjne, ale także o jego odpowiednim sterowaniu, czyli zastosowaniu przemyślanej liczby obwodów  umożliwiających włączenie określonej liczby punktów świetlnych a nie wszystkich jednocześnie lub czujników ruchu oraz systemów pozwalających regulować natężenie światła.

MEBLE

Wybierajmy do naszych wnętrz meble, które są wykonane z naturalnych, organicznych lub ekologicznych materiałów. Bambus jest – na przykład - opcją bardzo przyjazną środowisku. Jeśli chodzi o drewno, upewnijmy się, że to wykorzystane do produkcji naszych mebli (również podłóg) pochodzi z odpowiedniego źródła. Jeszcze lepszą opcją jest kupowanie drewnianych mebli używanych, z drugiej ręki. Musimy być świadomi tego, że do produkcji płyt wiórowych czy pilśniowych, z których wykonywane są meble lub blaty kuchenne, wykorzystuje się czasem kleje i żywice, które nie są przyjazne ani ludziom ani zwierzętom. Dlatego bardziej ekologicznym rozwiązaniem są meble drewniane lub produkty z drewna kompozytowego wytwarzanego bez żywic mocznikowo - fermaldehydowych, a także meble rattanowe lub będące połączeniem takich materiałów jak wspomniane drewno i szkło czy metal.

NATURALNE TKANINY I MATERIAŁY

Poduszki, materace, kołdry, ręczniki, zasłony, narzuty, koce, tapicerka, dywany, wykładziny, panele, farby – zwracajmy uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane, czym wypełnione, co znajduje się w ich składzie. Na przykład niektóre materiały wykorzystywane do tapicerowania mebli nasączane są środkami, które mają zmniejszać ich palność, jednak kosztem naszego zdrowia. Naturalnym materiałem, najbardziej ognioodpornym, ale przy tym także hipoalergicznym, biodegradowalnym, odpornym na zapachy, roztocza, bakterie i wilgoć jest wełna. Inne tkaniny, których obecność w naszych wnętrzach warto rozważyć, to choćby organiczna bawełna, len czy juta.

Podłogi winylowe to inny przykład produktu używanego w naszych wnętrzach, który niekoniecznie służy naszemu zdrowiu, gdyż wykonany jest z toksycznych tworzysz sztucznych. Takie podłogi lepiej zastąpić kamieniem, drewnem, korkiem, linoleum (które jest nie tylko bardzo przyjazne środowisku, ale także łatwe do utrzymania w czystości). Sztuczne tworzywa mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto je wyeliminować z naszego otoczenia.

LZO, czyli lotne związki organiczne, które są niczym innym jak chemikaliami uwalniającymi się w temperaturze pokojowej, znajdziemy w wielu produktach gospodarstwa domowego i materiałach wykończeniowych. Związki te mogą przyczyniać się do najróżniejszych dolegliwości, jak choćby alergie, podrażnienia dróg oddechowych, bóle głowy, problemy z wątrobą, układem nerwowym, a nawet nowotwory. Oczywiście nie da się tych substancji całkowicie wyeliminować, ale możemy ograniczyć ich występowanie wokół nas.

Dlatego projektując i urządzając nasze wnętrza, korzystajmy z materiałów przyjaznych naszej planecie i jednocześnie naszemu zdrowiu, czyli szkła, drewna (zwróćmy uwagę na pochodzenie i jego zabezpieczenie), metalu, kamienia, korka, gresu, wikliny. Wybierajmy bezpieczne farby, tapety papierowe lub z włókien tekstylnych, płytki ceramiczne lub szkło. Korzystajmy z lokalnych produktów. Unikajmy technik mocowania opartych na kleju i produktów mających w swoim składzie rozpuszczalniki. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na charakterystykę techniczną produktu i certyfikaty niezależnych organizacji, pochodzenie, metody czy sposób wytwarzania.

DRUGA SZANSA

Dekorując mieszkanie używajmy przedmiotów, do których produkcji użyto materiałów pochodzących z recyklingu, dawajmy przedmiotom drugie życie. Czasem może to wymagać nieco większych nakładów finansowych lub zaangażowania i kreatywności, ale efekt będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Dobrze zaplanujmy wygląd naszego wnętrza, kolorystykę i styl. Zastanówmy się, które przedmioty możemy jeszcze wykorzystać, które odnowić, które usprawnić. Dajmy meblom drugą szansę, czasem niepowtarzalne przedmioty można kupić naprawdę za okazyjną cenę, a z pomocą papieru ściernego i farby można zdziałać i stworzyć cuda.

OSZCZĘDZANIE ENERGII I WODY

Wybierajmy sprzęty AGD dobrej jakości, dokładnie zaplanujmy oświetlenie i dostosujmy je do wyznaczonych stref, kupujmy żarówki ledowe, stosujmy oświetlenie punktowe, dobierzmy odpowiednią do metrażu pomieszczeń wielkość i moc grzejników i ich nie zastawiajmy. Wybierajmy armaturę łazienkową  i systemy hydrauliczne, uwzględniając przy tym specyfikę ich eksploatacji wpływającą na oszczędność wody.

STYL ŻYCIA ZERO (LESS) WASTE

Zero (less) waste – to nic innego, jak dążenie do zminimalizowania bądź nawet całkowitego zaprzestania marnowania zasobów ziemi poprzez zasadę 5xR:

1. REFUSE (odmawiaj) – odmawiajmy przyjmowania rzeczy, które na nic się nie przydadzą i bez których jesteśmy w stanie funkcjonować, typu ulotki, reklamówki, gadżety reklamowe, próbki kosmetyków. Im częściej odmawiamy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że te produkty, które nie są do niczego potrzebne i stają się niemal natychmiast odpadami, również ze względu na swoją kiepską jakość, przestaną być produkowane.

2. REDUCE (ograniczaj)  - mniej znaczy więcej. Ograniczmy kupowanie nowych produktów, nie zagracajmy też swojego mieszkania nadmiarem mebli czy dekoracji. Nie dajmy się manipulować reklamom, bądźmy świadomymi konsumentami, sprawdzajmy certyfikaty i/lub specyfikację techniczną produktów, które nas interesują.

3. REUSE (używaj ponownie) – używajmy produktów wielokrotnego użytku (jak choćby torby na zakupy, wielorazowe woreczki, bidony na wodę), z drugiej ręki (meble, ubrania) lub pochodzących z recyklingu.

4. RECYCLE (segreguj i przetwarzaj) – zadbajmy o to, by wyprodukowane przez nas odpady zostały odpowiednio przetworzone, segregujmy śmieci i/lub nadawajmy przedmiotom nowe życie (upcycling).

5. ROT (kompostuj) - kompostujmy resztki jedzenia, dzięki temu otrzymamy naturalny nawóz wysokiej jakości.

Do zasady 5 X R  z czasem zaczęto dodawać już kolejne „eRy”:

- REPAIR (naprawiaj) – przed wyrzuceniem starej rzeczy spróbujmy ją naprawić/odnowić, być może wtedy będziemy mogli ją sprzedać i przedłużyć tym samym jej życie, a przy okazji na tym zarobić, lub odnowiona może się jeszcze okazać przydatna nam.

- REMEMBER (pamiętaj) – bądźmy świadomi tego, jak nasze wybory i to, co robimy wpływa na środowisko.

- RETHINK (przemyśl raz jeszcze) – przemyślmy swoje wybory, zastanówmy się nad rozwiązaniami, które moglibyśmy wprowadzić, by przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego.

Decydując się na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do naszych wnętrz, projektując je w oparciu o zrównoważony rozwój, stajemy się nie tylko bardziej świadomymi mieszkańcami planety, ale także zmniejszamy swój indywidualny „carbon footprint” (ślad węglowy), dbając jednocześnie o zdrowie swoje i najbliższych. Troska o zrównoważony rozwój podczas projektowania naszych wnętrz, często wiąże się z wprowadzeniem do nich stylu jakim jest minimalizm (lub jego elementów dla osób, którym ten styl nie odpowiada). W tym wypadku minimalizm polega przede wszystkim na ograniczeniu naszego konsumpcjonizmu, skupieniu się jedynie na tym, co jest nam niezbędne, co jest naturalne i/lub z takich materiałów wykonane (modna powściągliwość – liczy się jakość a nie ilość). Takie wnętrza wcale nie muszą być nudne. Dobrze zaplanowane są pełne ładu, harmonii i porządku. Już dawno temu Sokrates powiedział: „ Uwielbiam odkrywać, bez jak wielu rzeczy jestem doskonale szczęśliwy”. Dlatego my również, poprzez nasze przemyślane decyzje i świadome wybory, budujmy nasze doskonałe szczęście :)

Bibliografia: A. Krzywka, R. Karaszewski „Projektowanie wnętrz a wyzwania zrównoważonego rozwoju”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013

powrót

Facebook Pinterest