CYKL TRENDY 2020 - ŁĄCZENIE FAKTUR, MATERIAŁÓW, WZORÓW

Przeplatanie ze sobą różnych wzorów, materiałów, faktur i tekstur to nie tylko świetna zabawa, ale także ciekawy sposób na dodanie naszym wnętrzom charakteru i jeden z najnowszych trendów wnętrzarskich. Jeśli - na przykład - lubisz metal i lubisz drewno, teraz już nie musisz wybierać między jednym a drugim. Kiedy wyboru w zakresie sposobu łączenia tych elementów będziemy dokonywać świadomie, wtedy na pewno nasza przestrzeń stanie się bardziej przytulna, elegancka, wzbudzająca zainteresowanie, harmonijna.

Faktura odwołuje się do naszych zmysłów – przede wszystkim wzroku i dotyku. Na podłodze można dodać fakturę za pomocą dywanu, na ścianach dzięki szczególnym wykończeniom (lub obrazom). Fakturą będzie również rzeźbiony stół czy różne rodzaje użytych przez nas tkanin. Tkane wełniane koce, puchate dywany, gładkie jedwabie, miękkie welury, chropowaty len, ale także gładki kryształ, lakierowane drewno, lustrzane powierzchnie, szorstki beton, błyszczący metal –  tekstury dodają wnętrzom nowego wymiaru.

Faktura wpływa na charakter pomieszczenia i jest bardzo ważnym, choć często niedocenianym, elementem wystroju, który wraz z kształtami, kolorami, liniami, deseniami podkreśla wybrany przez nas styl i tworzy nastrój.

W nowoczesnych wnętrzach najczęściej spotkamy powierzchnie gładkie i lśniące.

Rattan, bambus, drewno, zwiewne tkaniny, desenie nawiązujące do zwierzęcych skór lub (egzotycznych) roślin, kolory inspirowane naturą, żywa zieleń to materiały harmonijnie ze sobą współpracujące, charakterystyczne dla stylu eco lub afrykańskiego.

Cegła, beton, stal i metalowa konstrukcja mebli podkreślają swoją teksturą surowy styl loftowy. Ale jeśli dodamy ciepłe drewno i tkaniny to wnętrze nabierze bardziej kojącego i klasycznego charakteru.

Mieszanie materiałów umożliwia łączenie stylów, co często wykorzystują projektanci wnętrz. Miksowanie faktur o podobnym charakterze stworzy kojący, harmonijny klimat. Jednak nie można też zapominać o ważnej roli kontrastów, ponieważ to one podkreślają styl i zapewniają równowagę. Zasada mówiąca o tym, że przeciwieństwa się przyciągają, doskonale się tutaj sprawdzi. Dlatego łączymy szorstkie z gładkim, grube z drobnym, błyszczące z matowym. Takie kompozycje oparte na kontrastach nie tylko przyciągają wzrok, ale także sprawiają, że chce się użytych przedmiotów dotknąć. Pamiętajmy również o tym, że tekstura wcale nie musi być wyczuwalna. Wzory, które są malowane, tworzą wizualny efekt tekstury.

Równowaga. Aby zachować ją we wnętrzu, staraj się używać powtórzeń wybranych materiałów. Połącz wiklinowe meble z wiklinowymi koszykami ustawionymi na półkach, użyj tej samej tkaniny do tapicerowania kanapy i uszycia zasłon. 

Urządzając wnętrza, bawmy się fakturami, łączmy je, tworząc harmonijne i spójne kompozycje lub intrygujące przestrzenie oparte na kontrastach. Jednak, jak we wszystkim, musimy pamiętać o umiarze. Przesada w doborze i ilości tekstur może osłabić efekt i przede wszystkim zagracić przestrzeń. Zamiast efektu świeżości, wyrafinowania czy po prostu wyglądu wnętrza, o którym zawsze marzyliśmy, otrzymamy jedynie bałagan.

powrót

Facebook Pinterest