CYKL TRENDY 2020 - KRĄGŁOŚCI WE WNĘTRZACH

Mówiąc o wnętrzarskich trendach w 2020 r. nie możemy pominąć wszelkich krągłości, obłości, fal i łuków. Na bok odkładamy kąty proste i kanciaste kształty stołów, stolików kawowych i komód, poddając się miękkościom linii.  Trend ten najlepiej sprawdza się w przypadku mebli i dodatków i to tutaj jest najbardziej widoczny. Modnego looku i przytulności dodadzą wnętrzom dekoracje – kuliste lampy, okrągłe lustra, grafiki i obrazy malowane miękką kreską lub przedstawiające koła. Coraz częściej można spotkać wspomniane już stoły i stoliki, które mają podstawę kuli lub walca i/lub owalny blat. Kształt kuli lub walca przyjmują także pufy i podnóżki, stanowiąc dopełnienie kanap i foteli o równie subtelnych liniach i miło tapicerowanych pluszem, welurem czy aksamitem. Do mniejszych pomieszczeń świetnie nadają się ażurowe meble o obłych kształtach.

Elipsy, fale i miękkie powyginane kontury dobrze odnajdują się również na ścianach. Pomocne okazują się tutaj faliste płytki, kafelki czy tapety z motywem okręgów.

Wybierając kształty do wnętrz, powinniśmy brać pod uwagę przestrzeń jaką dysponujemy, nasze potrzeby, to jak kształty i materiały wpływają nie tylko na miejsce, ale i na nasze samopoczucie. Zaokrąglone linie naszych mebli, wykończeń ścian i dekoracji to bardzo intrygujący trend.

Na blogu Vanseo Design we wpisie dotyczącym kształtów i ich znaczeń możemy przeczytać, że kręgi nie mają początku ani końca, mogą się toczyć, reprezentują wieczną całość. Niemal w każdej kulturze są odwzorowaniem słońca, ziemi, księżyca, gwiazd. Ich ruch sugeruje energię i moc. Kręgi są pełne wdzięku. Wszelkie zaokrąglone linie postrzegane są jako kobiece, ciepłe, pocieszające, zmysłowe. W dawnych czasach okręgom przypisywano właściwości ochronne, oddzielały to, co znalazło się w ich środku, zapewniając bezpieczeństwo. Kręgi symbolizują jedność, nieskończoność i harmonię.

We wnętrzach zaokrąglone linie, koła, fale, łuki wywołują przyjemne wibracje, zmiękczają to, co ostre. Możliwości korzystania z tych kształtów jest całe mnóstwo i jeśli zostaną dobrze wybrane, mogą zdecydowanie poprawić wygląd i charakter naszych wnętrz.

powrót

Facebook Pinterest