BAUHAUS

W tym roku mija setna rocznica założenia szkoły Bauhaus. Choć niemiecka uczelnia istniała tylko 14 lat jej filozofia do dziś inspiruje kolejne pokolenia architektów i projektantów. Bauhaus był najbardziej wpływową szkołą wzornictwa XX wieku. Łączył rzemiosło, architekturę, sztukę, grafikę, wystrój wnętrz oraz wzornictwo przemysłowe. Odrzucał przy tym zbędną ornamentację (podobnie jak inne szkoły modernizmu zresztą). Bauhaus łączył wszystkie dziedziny w myśl zasady, że każdy rzemieślnik powinien być artystą, a każdy artysta musi być też dobrym rzemieślnikiem.

Nauka w szkole została podzielona na trzy etapy (3 kursy), podczas których studenci zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną z zakresu kolorów, materiałów, form, rysunku czy projektowania przestrzennego, ale także zdobywali umiejętności praktyczne z takich dziedzin jak obróbka drewna czy metalu, malarstwo, rzeźba, tkactwo, ceramika, projektowanie mebli czy w końcu sama architektura. Dzięki temu możliwe stało się tworzenie interdyscyplinarnych zespołów projektowych.

Szkoła została założona przez Waltera Gropiusa, a później prowadził ją Ludwig Mies Van Der Rohe, który w 1927 roku zaprojektował jeden ze swoich najsłynnniejszych budynków – niemiecki pawilon na Międzynarodowej Wystwie w Barcelonie, który jest wzorem modernistycznego definiowania przestrzeni. Dla tego budynku zaprojektował również rozpoznawalny we współczesnych wnętrzach „Barcelona Chair”.

Szkole przyświecały dwie zasady: „forma podąża za funkcją” oraz „mniej znaczy więcej”. Mistrzowie Bauhausu – wielcy architekci – pokazywali swoim studentom (czeladnikom) piękno prostych brył i nieskomplikowanych form, ich funkcjonalność, a także udowadniali słuszność dyscypliny i konsekwencji występującej w projektach. Założeniem Bauhausu było pogodzenie idei masowej produkcji z indywidualnym duchem artystycznym, czego efektem były bardzo uproszczone formy. Projektanci wykorzystywali nowe materiały, technologie i metody produkcji tworząc produkty dostepne dla każdego i wnosząc modernistyczny design do życia codziennego.

Jednym z najważniejszych wkładów Bauhausu we współczeny design są projekty nowoczesnych mebli. Uproszczona forma, geometryczny kształt i kolor, to zasady towarzyszące projektom zarówno czajników, jak i mebli. Uczelnia szybko zaczęła być szkołą liczacą się na świecie. W Ameryce prostota Bauhausu wraz z jego zasadami idealnie pasowały do budynków, które zaczęły sięgać nieba w Nowym Jorku, Chicago i innych miastach.

Mimo zamknięcia szkoły przez nazistów, jej idee pozostały nieśmiertelne. Funkcjonalność, innowacyjność, wydajność, trwałość, pragmatyzm, dekoracyjny ascetyzm to pojęcia i zasady znane każdemu projektantowi. Bauhaus to nie tylko idea czy nurt, ale dla niektórych jest to również symbol rewolucji we wzornictwie i symbol nowoczesnego podejścia do architektury.


źródło: Wikipedia


źródło: Wikipedia


źródło: https://www.wood-furniture.biz/CK/meble_barcelonachair.htm

powrót

Facebook Pinterest