10 SPOSOBÓW NA UDANY HOME STAGING

Jeśli posiadasz nieruchomość, którą chcesz sprzedać lub wynająć, poniżej przedstawiam wskazówki, które pozwolą dobrze ją przygotować, a co za tym idzie sprzedać lub wynająć ją szybciej i za lepszą cenę. Na tym właśnie polega home staging! Zaczynamy!

1. ODŚWIEŻ ŚCIANY I ROZSĄDNIE DOBIERZ ICH KOLORYSTYKĘ

Ściany to najczęściej pierwsza rzecz, na którą klienci zwracają uwagę, wchodząc do mieszkania. Po ich jakości i kolorze wyciągają wnioski dotyczące tego, czy mieszkanie jest zadbane lub czy jest jasne czy ponure. Powszechnie uważa się, że rok jest tym okresem, po którym ściany tracą swoją świeżość i należy je odmalować. Na ich kondycję wpływ ma:

  • użytkowanie mieszkania, które widać po zabrudzeniach głównie w okolicach kontaktów, włączników świateł, drzwi, miejsc przechowywania butów, ale także po dziurach i przebarwieniach będących pozostałością po wiszących tam obrazach
  • ich kolor – brak kolorystycznej spójności lub upodobanie do intensywnych barw, widoczne czasami nawet na suficie, jest zdecydowanie argumentem przemawiającym za koniecznością przeprowadzenia małego liftingu.

Dobierając kolory, należy wziąć pod uwagę głównie te jasne i neutralne barwy, dzięki nim mieszkanie będzie wyglądać na zadbane i większe. Neutralność kolorystyki wnętrza to jedna z głównych zasad, do których odnosi się home staging.

2. WYBIERZ AKCESORIA DEKORACYJNE I DODAJ KOLOR

Umiejętnie dobrane dodatki dopełnią metamorfozę każdej nieruchomości. Jeśli mamy ściany pomalowane na neutralne kolory, możemy je łatwo „przełamać”, wykorzystując do tego akcenty kolorystyczne. Dywan, narzuty, poduszki, koce, zasłony, a nawet kwiaty, to dodatki, które nie są zbyt kosztownym elementem wystroju, a pozwalają unowocześnić wnętrze i je ożywić. Jest to sposób na wprowadzenie mocniejszego, odważniejszego koloru czy wzoru. Należy również pamiętać o tym, że drobne elementy wystroju mogą odwoływać się do uczuć kupujących. Książka na nocnym stoliku, świeże zioła w kuchni, wazon ze świeżymi kwiatami w salonie to symbole, które na pewno wywołają pozytywne emocje. Ale pamiętaj, by korzystać z nich z umiarem.

3. DEKORACJE ŚCIENNE

Obrazy, grafiki, plakaty również dopełniają wnętrze. Bez nich przestarzeń wydaje się być niekompletna. Jednak gorszy od braku dekoracji ściennej jest jej nieodpowiedni rozmiar lub zła wysokość, na której została zawieszona. Decydując się na dekorację ścienną należy dobrze rozważyć miejsce, w którym ma się ona pojawić (nad kominkiem? nad kanapą? nad komodą?), wysokość, na jakiej powinna być umieszczona i jej rozmiar (duże elementy dobrze wypełniają przestrzeń, tworząc w ten sposób punkt centralny). Aby lepiej poczuć skalę i pomóc sobie w wizualizacji własnego planu, można użyć karteczek samoprzylepnych. Za ich pomocą zaznaczamy rogi miejsca, gdzie ma wisieć nasze dzieło. Możemy także przypiąć do ściany karton wielkości naszej grafiki, by upewnić się, że dobrze będzie się ona prezentować.

4. LUSTRA

Lustro, to kolejny element wystroju, który może nie tylko podkreślić charakter wnętrza, ale także je skorygować. Dlatego doskonale sprawdzi się w małych i wąskich pomieszczeniach, w miejscach, gdzie potrzeba więcej światła. Lustra mogą stanowić prawdziwą ozdobę mieszkania, przy okazji optycznie je powiększając i doświetlając. Dzięki różnorodności form, kształtów i stylów ram, lustra przestały pełnić już wyłącznie funkcję użyteczną, dopełniając ją funkcją dekoracyjną i dodając przy tym wnętrzom głębi. Należy jednak bacznie zwrócić uwagę na to, co się w lustrzanej tafli odbija, by odbicie to nie zaburzyło harmonii wnętrza.

5. ZADBAJ O WYGLĄD ŁAZIENKI

Wygląd łazienki ma często decydujący wpływ na ocenę stanu całej nieruchomości. Dlatego warto o nią zadbać przygotowując mieszkanie do sprzedaży. Wszystkie usterki muszą być naprawione, a samo pomieszczenie powinno lśnić czystością. Pomoże w tym nie tylko gruntowane sprzątanie, ale także usunięcie kosmetyków, szczoteczek do zębów, drobnych sprzętów, jak golarki, suszarki, prostownice do włosów. Dobrze jest także usunąć starą suszarkę na pranie i zamknąć deskę toaletową! Czym zapełniamy odzyskaną przestrzeń? Świeżymi, czystymi, najlepiej białymi, ręcznikami i kolorystycznie dobranymi dodatkami jak koszyczki czy świece, a nawet kwiaty.

6. MAGIA ŚWIATŁA

Oświetlenie to ogromnie ważny element każdego wnętrza. Odpowiednio oświetlony produkt w sklepie przyciąga uwagę klientów. Również w home stagingu należy trzymać się tej wskazówki. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy tworzyć naszą przestrzeń w zależności od potrzeb. Dlatego ważne jest to, aby każde pomieszczenie dysponowało kilkoma źródłami światła. Służą temu lampy sufitowe, podłogowe, stołowe, biurkowe, reflektory punktowe, listwy ledowe. Odpowiednio dobrane lampy uatrakcyjnią wnętrze, ożywią kolory lub stworzą odpowiedni nastrój, podkreślą zalety nieruchomości. Czasami wystarczą jedynie odpowiednio dobrane żarówki, by wnętrze odzyskało harmonię i odpowiedni klimat. Nie zapominajmy również o naturalnym świetle. Odsłońmy więc okna (które muszą być czyste), pozbądźmy się ciężkich zasłon i zepsutych rolet.

7. FUNKCJONALNOŚĆ

Dobrze rozważ i podkreśl funkcję każdego pomieszczenia i pokaż kupującym, z jak wartościową nieruchomością mają do czynienia. Podkreślenie funkcjonalności wnętrz pozwala pokazać ich użyteczność i możliwości. Nieduże przestrzenie mogą być równie funkcjonalne i komfortowe jak wielkie metraże. Wszystko bowiem zależy od pomysłu aranżacyjnego. Celem usługi, jaką jest home staging, jest zaszczepienie tej iskierki pomysłu w głowach kupujących i przyciągnięcie ich uwagi.

8. CZYSTOŚĆ

Czysty dom, to dom o który dbano, który kochano, to dom, który na pewno przyciągnie uwagę potencjalnych kupujących. Jeśli zobaczą oni, że nieruchomość jest dobrze utrzymana, to w ich głowach pojawi się myśl, że nie będzie z tym miejscem większych problemów. Kupno mieszkania jest przecież ogromną inwestycją, więc klienci chcą mieć pewność, że wybrali właściwą i zadbaną nieruchomość. Dlatego wszystkie usterki powinny być usunięte, ściany odświeżone, listwy podłogowe przyklejone. Mieszkanie musi błyszczeć i pachnieć świeżością, powinno być produktem, z którego jesteśmy dumni.

9. EMOCJE NA BOK

Każdy z nas lubi otaczać się dobrymi wspomnieniami i pamiątkami. Nasze domy i mieszkania są pełne zdjęć rodzinnych, dyplomów i nagród, jakie zdobyły nasze dzieci, magnesów z podróży w najdalsze, lub te bliższe, zakątki świata, osobistych sentencji wypisywanych na ścianach czy imion naszych pociech nad ich łóżeczkami. Wszystko to sprawia, że ta przestrzeń jest nasza, jest naszą przystanią. Podejmując decyzję o sprzedaży lub wynajmie, musimy tę przestrzeń przygotować i pokazać w jak najbardziej neutralnym świetle. Potencjalni nabywcy powinni czuć się swobodnie oglądając tę nieruchomość, a co najważniejsze powinni móc wyobrazić sobie siebie w tych wnętrzach, swoje życie, swoją rodzinę, swoje rzeczy. Musimy im to umożliwić.

10. POZBYWANIE SIĘ NIEPOTRZEBNYCH RZECZY

Przeznaczając nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu należy zrobić coś na wzór ewidecji, która pomoże nam pozbyć się nieprzydatnych rzeczy, w tym mebli i dodatków, od lat zbierających kurz. Wskaże nam te sprzęty, które można odnowić i jeszcze wykorzystać. Dzięki takiemu przeglądowi możemy później stworzyć listę niezbędnych do zakupu rzeczy, których zabrakło. Mieszkania przeładowane meblami i dodatkami sprawiają wrażenie mniejszych, ciemnych i ciasnych. Przy sprzedaży nieruchomości, meble i pozostałe akcesoria dekoracyjne powinny jedynie podkreślać funkcję pomieszczeń, nie przytłaczać ich. Przy wynajmie natomiast należy umożliwić najemcom wprowadzenie własnej aranżacji, pozostawiając w tym celu jedynie pasujące do wnętrza podstawowe wyposażenie.

powrót

Facebook Pinterest